وب سایت دکتر فرزاد احمدیوب سایت دکتر فرزاد احمدی
فراموشی پسورد؟

سوالات متداول موضعی

موضعی

دستگاه IR یا موضعی با استفاده از امواج صوتی کار می کند و برای شناخت دقیق اثر آن ابتدا باید با تغییرات بافت چربی در ناحیه رسوب آشنا شوید. همانگونه که مشاهده کرده اید با شروع رژیم چربی بعضی نواحی مثل صورت و گردن خیلی سریعتر آب می شود که علت آن پرخون و با طراوت بودن بافت چربی در این نواحی است. در مقابل چربی هایی که در نواحی خاص مثل شکم- پهلو-پشت- رانها، بازو و .... رسوب می کنند خیلی زود دچار تغییرات بافتی به نام فیبروز می شود. عمده تغییرات در جریان فیبروز از بین رفتن عروق مویرگی و کم خون شدن بافت است که به مرور زمان باعث می شود بافت حالت مرده به خود گرفته و کنده شدن چربی های آن سخت شود. دستگاه های موضعی (IR) در واقع با استفاده از امواج صوتی که تا عمق مناسب نفوذ می کند باعث گرم شدن بافت و افزایش مویرگها و در نتیجه افزایش جریان خون بافت می شود. در نتیجه ماکروفاژها از طریق این مویرگها راحت تر وارد بافت شده و چربی های اضافه را برداشت می کنند. در واقع دستگاه IR باعث کنده شدن و یا خرد شدن چربی نمی شود بلکه بافت مرده و بدون خون چربی را به یک بافت با جریان خون بهتر تبدیل می کند. اگر همزمان با انجام این کار و آماده کردن بافت در موضع موردنظر به دلیل رژیم- لیزر یا ورزش و ... فرد در معرض افزایش سوخت و ساز و کاهش کالری دریافتی قرار گیرد ماکروفاژها وارد محل شده و مقدار زیادی از چربی ها را جهت مصرف بدن برداشت می کنند .
بدون شک وقتی بافت مرده به بافت با شرایط بهتر تبدیل شود برداشته شدن آن هم راحت تر می شود در نتیجه کاهش وزن با IR راحت تر می شود. ضمن اینکه دستگاه IR می تواند مقدار زیادی از سلولیت و چربی میان بافتی را که قبلاً وجود داشته وارد جریان لنفاوی کند و کاهش وزن در حدود 3-1 کیلوگرمی اولیه در اثر همین مسأله و در افراد دارای سلولیت زیرجلدی دیده می شود.
این دستگاه کاملاً بی خطر است و از همان سن 9 سالگی در دختران و 12 سالگی در پسران قابل انجام است.
یک کاهش سایز اولیه ناشی از برطرف شدن سلولیت در کسانی که ورم زیاد دارند مشهود است ولی میزان کاهش سایز بستگی مستقیم به میزان کاهش وزن پس از انجام موضعی دارد.
زمان مهم نیست و باید پس از جلسات موضعی حداقل 5 تا 7 کیلوگرم کاهش وزن اتفاق افتاده باشد.
در موارد وجود کیست های بزرگ در ناجیه کلیه ها یا بیماری پلی کیستیک یا انوریسم بزرگ که خطر پارگی داشته باشد. همانژیومهای بزرگ کبدی که خطر پارگی داشته باشد. پروتزهای خیلی نزدیک به موضعی مثلاً پیچ و پلاک ران برای کسی که روی ران می خواهد کار کند. اما در مورد فیوژن کمر برای کسی که روی شکم پهلو کار می کند و در صورت چاق بودن فرد مشکلی پیش نمی آید. چون فاصله زیاد است ولی افرادی که زیاد چاق نیستند و برای زیبایی کار می کنند بهتر است احتیاط شود. در تشنج فعال با نظر پزشک درمانگر قابل انجام است. در بیماری های گوش که به صدای دستگاه حساس باشند. هیچ یک از بیماری های قلبی- ریوی- کبد چرب- قند و ... در مورد دستگاه IR محدودیت ندارد. سایر دستگاه ها مثل RF در مورد این بیماریها محدودیت هایی دارد.
پروب ها باید با فشار یک نیوتن یا فشاری که یک کیلوگرم وزن بر بدن وارد می سازد روی بدن و با حرکات چرخشی مانند حرکت داده شود.
عمق نفوذ امواج صوتی توسط یک سری از حسگرها تنظیم می شود و حتی در افرادی که قطر چربی آنها بیشتر یا کمتر است خود دستگاه به صورت اتوماتیک عمق نفوذ و محل تمرکز امواج صوتی را تنظیم می کند. پس خطای اپراتور هیچ تأثیر مثبت یا منفی بر کیفیت عمل نخواهد داشت.
اولاً جلسات موضعی بلافاصله همزمان یا حتی قبل از هرگونه کاهش وزنی بهتر است شروع شود تا هرگونه بافت چربی که برداشته می شود از محل باشد و حداقل تأثیر را روی چربی صورت و گردن داشته باشیم. 3-2 مرتبه در هفته برای ماه اول و شروع کاهش وزن و 2-1 مرتبه برای ادامه کاهش وزن در ماه های بعدی
هر چه جلسات بیشتر باشد بافت مربوطه بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد و حتی هر روز هم می توان IR کرد. از طرفی انجام IR حتی با فاصله 2 هفته یک بار بسیار بهتر از انجام ندادن آن خواهد بود.
حداقل زمان در افراد با وزن زیر 80 کیلوگرم برای نواحی شکم و پهلو 20 دقیقه خارج رانها: 20 دقیقه داخل رانها: 20 دقیقه هر دو بازو: 20 دقیقه و ساق ها: 20 دقیقه و 30 دقیقه در افراد با وزن بالاتر از 80 کیلو گرم می باشد و هر چه این زمان بیشتر شود اثر این دستگاه بر بافت بیشتر می شود. پس می شود روی شکم یک ساعت هم کار کرد و محدودیت ندارد.
برای موضعی شکم 45 دقیقه قبل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید و بلافاصله پس از آن می توان اب نوشید و حدود 30 دقیقه بعد هم میتوان غذا خورد. در مورد سایر مناطق هیچ محدودیت خاصی در غذا خوردن نیست.
انجام ورزش پس از موضعی لازم نیست بخصوص در افراد مسن ولی از آنجایی که بافت تحت تأثیر آن پر خون شده هر حرکتی که باعث افزایش سوخت و ساز شود می تواند این بافت آماده شده را از جا بکند. پس انجام ورزش مفید هست ولی ضروری نیست.
از بلافاصله پس از موضعی تا 24 ساعت پس از آن که البته هر چه زودتر انجام شود بهتر است. نوع ورزش باید هوازی یا سریع باشد مثل دویدن- تند راه رفتن- طناب زدن یا حرکات تند و سریع دیگر.

young fitness woman runner running at forest trail

سلولیت ها و ورم ها در صورتی که ورزش کنار گذاشته شود قابل برگشت است. ولی بافت برداشته شده به موضع برنمی گردد مگر اینکه شخص دوباره و با رها کردن رژیم چاق شود.
فراموش نکنیم که مقدار زیادی از کاهش سایز شکم در هنگام شروع رژیم غذایی مربوط به کاهش حجم روده هاست و در صورت مصرف یک غذای حجیم در هر زمان از دوره رژیم روده ها متورم شده و افزایش حجم بیش از انتظار شما ایجاد می کند که البته موقتی است و مجدداً با رعایت غذایی حجم روده ها کاهش می یابد.
تعداد جلسات منظم و پشت سر هم به ترتیبی که ذکر شد در ماه های اول و دوم و تا رسیدن فرد به وزن مطلوب ادامه می یابد و بهتر است تا آخر عمر ماهیانه یا حتی 2 تا 3 ماه یکبار انجام شود.
در مورد دستگاه های IR هیچ چربی کنده نمی شود و مکانیسم بر اساس پرخونی بافت و در دسترس قرار گرفتن بافت برای برداشت چربی توسط سیستم سوخت و ساز بدن می باشد.
البته حساسیت به صورت کاملاً منحصر به فرد و در برخی از افراد به این ژل ها دیده شده که به صورت خارش و یا قرمزی خود را نشان می دهد و معمولاً خیلی سریع به یک پماد هیدروکورتیزون جواب می دهد. برای این افراد می توان از روغن بچه استفاده کرد. ژل لاغری با توجه به قیمت جایگزین مناسبی برای این ژل که برای هدایت امواج استفاده می شود نیست.
در مورد افرادی که بیماری های خاص گوش میانی یا حلزون گوش دارند باید با پزشک خود مشورت کنند. ولی در صورت تحمل صدا خودبخود هیچ آسیبی به گوش نمی رسد.
با کاهش چربی موضعی و یا کم شدن سرعت کاهش وزن میزان چربی کنده شده از موضع نیز تحت تأثیر قرار میگیرد. گاهی برای برطرف کردن چربی های موضعی باید خیلی صبور بود تا تمام آنها کم شوند.
بله این مسأله تا حدودی مربوط به ژنتیک فرد و تا حدودی هم بستگی به موضع دارد. برای مثال اگرچه برخی افراد به صورت ژنتیکی زود ران هایشان لاغر می شود ولی عمدتاً ران از مناطق مشکل برای کاهش سایز است. از بین نواحی مختلف شکم و پهلو از همه راحت تر چربی های پشت و خط سوتین از همه مشکل تر خواهد بود.
محدودیت خاصی در این مورد وجود ندارد.
همانگونه که گفته شد افزایش جریان خون باعث تأثیر بر بافت می شود. گاهی و در برخی افراد حساس این مکانیسم باعث ایجادحس گرما در موضع می شود که البته فراگیر نیست.
در موارد خاصی انجام موضعی به تنهایی می تواند باعث رفع سلولیت و چربی بین بافتی شده و کاهش مشخصی در سایز ایجاد کند که مطلوب است. ولی دستگاه IR فقط بافت را جهت برداشته شدن بهتر آماده می کند. مثل زمینی که شخم می زنند و در نتیجه خاک نرم شده. حال اگر این زمین را کاری نداشته باشیم مجدداً خاک آن سفت می شود. در مورد چربی ها هم باید عاملی (لیزر- رژیم- ورزش یا هر سه آنها با هم) کمک کند تا بافت تغییر یافته برداشته شود.
دستگاه IR مکانیسم کاملاً مشخص و علمی دارد و برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند استفاده همزمان آن با رژیم و از دست دادن مقادیر وزن مقدار بافت برداشته شده از موضع موردنظر را گاهی تا 2 برابر بیشتر از رژیم تنها خواهد کرد.تفاوت دستگاهها عمدتا در قدرت تمرکز امواج صوتی روی بافت است.
البته وقتی تعداد نواحی بیشتر شود وسعت بافت پر خون بیشتر شده و احتمالاً کاهش وزن هم بیشتر می شود ضمن اینکه در وقت هم صرفه جویی شده است.
بافت های چربی موجود در سینه کاملاً پرخون بوده و در صورتی که چربی باشد هیچ نیازی به IR ندارند. ولی در بسیاری از موارد این بافت اصلاً چربی نیست و بیشتر مجاری شیر هستند و بنابراین کلاً به IR جواب نمی دهد.